Trzy mity o zespole Downa

585 views

Na temat zespołu Downa krąży wiele krzywdzących stereotypów, które zazwyczaj wynikają z braku wiedzy. Dlatego dzisiaj, 21 marca, z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa chciałabym obalić trzy najpopularniejsze mity o zespole Downa.

Jednak na samym początku przedstawię kilka podstawowych faktów o zespole Downa.

Zespół Downa, czyli trisomia 21 chromosomu

Po raz pierwszy zespół Downa został opisany w 1866 roku przez Johna Langdona Downa. Czynnikiem odpowiedzialnym za pojawienie się tego zaburzenia jest trisomia 21 chromosomu, która powoduje, że osoba z zespołem Downa ma łącznie 47 chromosomów, a nie 46. Współcześnie zespół Downa jest najlepiej poznanym klinicznie zaburzeniem związanym z umiarkowaną oraz znaczną niepełnosprawnością intelektualną.

Przeczytaj również: Co wiesz o zespole Downa?

Trzy mity o zespole Downa

MIT PIERWSZY: Zespół Downa to choroba

PRAWDA: Zespół Downa to zaburzenie neurorozwojowe.

Jednym z najbardziej powszechnych mitów jest przekonanie, że zespół Downa jest chorobą. Nic bardziej mylnego! To zaburzenie neurorozwojowe, które wynika z dodatkowego materiału genetycznego (trisomia 21 chromosomu). Jego obecność powoduje, że rozwój dziecka zostaje zaburzony i pojawiają się różne wady (m.in. zdolności poznawczych, odmienny wygląd, zaburzona praca organów).

Podsumowując: na zespół Downa nie można zachorować ani się nim zarazić.

MIT DRUGI: Młode kobiety nie rodzą dzieci z zespołem Downa

PRAWDA: Najwięcej dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety poniżej 30 roku życia.

Ustalono, że czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu Downa jest wiek rodziców – zwłaszcza matki. Im starsza matka, tylko większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało zespół Downa. Jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że kobiety poniżej 30 roku życia nie rodzą dzieci z zespołem Downa.

Podsumowując: młode kobiety rodzą dzieci z zaburzeniem zespołu Downa.

MIT TRZECI: Osoby z zespołem Downa nie mogą się uczyć i pracować

PRAWDA: Osoby z zespołem Downa mogą mieć trudności w nauce, ale to nie oznacza, że nie mogą się uczyć czy pracować.

W rzeczywistości osoby z zespołem Downa mogą mieć problemy z uczeniem się, ale można wiele zrobić, by poprawić ich zdolności związane z nauką. Zarówno proces uczenia, jak i pracę można dostosować do możliwości danej osoby.

Podsumowując: osoby z zespołem Downa mogą uczyć się i podejmować pracę na różnych stanowiskach.


Mitów związanych z zespołem Downa jest wiele, jednak te, o których wspomniałam powyżej, pojawiają się najczęściej. Niestety większość stereotypów i krzywdzących opinii na temat osób z zaburzeniem zespołu Downa wynika z braku wiedzy, dlatego tak bardzo ważne jest, by szerzyć świadomość społeczeństwa.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ