Wpływ społeczny

0 KOMENTARZ 101

Nie od dziś wiadomo, że ludzie nawzajem wywierają na siebie wpływ. Zmieniamy nie tylko swoje zachowanie, ale także poglądy i opinie pod wpływem tego, co myślą na dany temat inni. Tego typu mechanizm nazywa się wpływem społecznym. 

wpływ społeczny

WPŁYW SPOŁECZNY

Według Deutscha i Gerarda (1955) wpływ społeczny może przyjmować dwa charaktery: informacyjny (informational influence) oraz normatywny (normative influence). 

WPŁYW INFORMACYJNY

Wpływ informacyjny polega na tym, że osoba obserwująca zachowania innych osób i słuchająca ich poglądów, przekonań wychodzi z założenia, że drugi człowiek jest źródłem informacji o rzeczywistości. Osoby ulegające wpływowi społecznemu o charakterze informacyjnym uważają, że czyjaś interpretacja niejasnej dla niego sytuacji jest bardziej poprawna, niż jego własna. 

WPŁYW SPOŁECZNY

Natomiast jeżeli chodzi o wpływ społeczny o charakterze normatywnym, to mamy z nim do czynienia w takich codziennych sytuacjach, kiedy to człowiek usiłuje naśladować zachowania innych, w takim celu, aby nie odbiegać od danej grupy społecznej. 

Dlaczego ulegamy normatywnemu wpływowi społecznemu?

 Ponieważ chcemy być akceptowani przez innych.
Chcielibyśmy być lubiani w swoich grupach społecznych.
Jest to dla nas sposób na utrzymanie więzi z innymi.

Idealnym przykładem uleganiu wpływom społecznym o charakterze normatywnym jest obecna rzeczywistość, w której bardzo popularne są media społecznościowe. Często korzystanie z nich jest również efektem tego, że dana osoba nie chce odstawać od danej grupy społecznej i w ten sposób zakłada konto na jednym z wielu portalów społecznościowych, tylko po to, aby być “modnym”. Tego typu zachowania najczęściej można zaobserwować u osób nastoletnich. 

Inna kwestia również dotyczy tego, że to właśnie przez te media społecznościowe ludzie dowiadują się o tym, co jest modne, i co jest “na topie” w danej chwili. I żeby nie być gorszym, nie odstawać od swojej grupy społecznej, a przede wszystkim, aby być akceptowanym w swoim otoczeniu, człowiek ulega “pokusie”. Ulega wpływom. To czy ulegamy w danej sytuacji wszelkim wpływom społecznym zależy przede wszystkim od okoliczności w jakich się znajdujemy. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Uważniej.pl używa plików cookies (ciasteczek). Więcej na ten temat przeczytasz w polityce prywatności. Dopiero po włączeniu ciasteczek strona będzie w pełni funkcjonalna. AKCEPTUJ PRZECZYTAJ

UA-105999560-1