Jak osiągnąć wyznaczony cel? WOOP.

6 komentarzy 199

Masz marzenia? Dokładasz wszelkich starań, aby zamieniać je w cele i wytrwale dążyć do ich realizacji? Mimo wszystko po drodze napotykasz różne problemy, co skutkuje porzuceniem  realizacji swojego planu?

Jeżeli przynajmniej na dwa powyższe pytania odpowiedziałaś twierdząco, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Chciałabyś zacząć regularnie ćwiczyć, ale jedynie o tym myślisz i nie wprowadzasz tego w swoją codzienność? Marzysz o tym, żeby zmienić pracę, ponieważ obecna nie spełnia Twoich oczekiwań? A być może chcesz po prostu spełnić jakieś swoje marzenie, które od dawna chodzi po Twojej głowie?

Niezależnie od tego o czym marzysz i jakie masz plany – jedno jest pewne: aby osiągnąć określony cel musisz nad tym popracować. W życiu nic samo nie przychodzi, i aby coś osiągnąć, często musimy włożyć w to sporo swojej pracy.

W tym tekście mam zamiar spróbować wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom i opowiedzieć o metodzie WOOP stworzonej przez Gabrielle Oettingen – profesor psychologii na Uniwersytecie Nowojorskim.

WOOP. SKUTECZNA METODA OSIĄGANIA CELÓW

Metoda WOOP jest niezwykła z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na swoją prostotę, a po drugie z powodu odmienności od tego, co jest ogólnie przyjęte. Otóż profesor Oettingen uważa, że pozytywne myślenie wywiera negatywny wpływ na podjęcie jakichkolwiek działań związanych z realizacją wyznaczonych celów.

„Kiedy fantazjujesz, obniżasz poziom energii potrzebnej do działania.”
G. Oettingen: WOOP – Skuteczna metoda osiągania celów

Autorka teorii WOOP twierdzi, że człowiek jest w stanie zrealizować swoje cele tylko wtedy, gdy  swoje plany/cele/marzenia zestawi z potencjalnymi przeszkodami, które mogą się pojawić.

NA CZYM POLEGA METODA WOOP?

Aby realizować swoje cele metodą WOOP należy przede wszystkim ustalić cele do osiągnięcia, pomyśleć o efekcie jaki pragniemy uzyskać na końcu swoich działań i … zastanowić się nad tym, na jakie trudności w trakcie realizacji możemy napotkać. Gdy już będziemy świadomi tego z jakimi przeszkodami i problemami możemy mieć do czynienia – dopiero wtedy jesteśmy w stanie stworzyć idealny plan działania.

W (wish) – cel
O (outcome) – wynik
O (obstacle) – przeszkoda
P (plan) – plan

„Woop. Skuteczna metoda osiągania celów” uczy, jak – wychodząc od marzeń – wyznaczać cele, a następnie tworzyć plany ich realizacji i przechodzić do działania, które powoduje rzeczywiste pozytywne zmiany w życiu”.
dr hab. Prof. Uniwersytetu SWPS Romana Kadzikowska-Wrzosek

DLACZEGO METODA WOOP DZIAŁA?

• Jest bardzo praktyczna i łatwa do zastosowania.
• Jest pomocna w procesie wyznaczania realistycznych celów.
• Ukierunkowuje działania.
• Motywuje do radzenia sobie z przeciwnościami.
• Zwiększa zaangażowanie w procesie realizacji celu.
• Mobilizuje do aktywności i działania.

KSIĄŻKA

Książka Gabrielle Oettingen „Woop. Skuteczna metoda osiągania celów” została oparta na badaniach związanych z efektywnością metody WOOP. I trzeba przyznać, że naukowe dowody potwierdzają zarówno samą metodę, jak i negatywny wpływ pozytywnego myślenia na realizację celów. 

„Marzenia(..) nie pomogą nam schudnąć, rzucić palenia, czy zdobyć pracy, ale pomogą przeżyć na pustyni(…). Kluczowe jest nieoczekiwanie od fantazji więcej niż one mogą nam dać.”
G. Oettingen: WOOP. Skuteczna metoda osiągania celów.

Jak się okazuje – badania, które zostały opisane w książce potwierdzają, że pozytywne myślenie może wywierać negatywny wpływ na cały proces dążenia do osiągnięcia wyznaczonego celu. Jednak przede wszystkim to źródło wiedzy na temat w jaki sposób podejść do planowania i wyznaczenia określonych celów, ale osiągnąć konkretne i zadowalające efekty.

To książka dla każdego, kto chce świadomie planować i dążyć do tego, aby spełniać swoje marzenia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Uważniej.pl używa plików cookies (ciasteczek). Więcej na ten temat przeczytasz w polityce prywatności. Dopiero po włączeniu ciasteczek strona będzie w pełni funkcjonalna. AKCEPTUJ PRZECZYTAJ

UA-105999560-1