Przytulanie i jego tajemna moc

3,9K views

Wśród najpiękniejszych i najcenniejszych prezentów, jakie można ofiarować bliskiej osobie, są te, które nic nie kosztują – ale są bezcenne! Być może właśnie pomyślałaś o czasie, który można razem spędzić. Jednak tym razem mam na myśli przytulanie. Zajmuje ono od kilku do kilkunastu (w porywach do kilkudziesięciu) sekund. Poza tym, że z przytulaniem kojarzy się zazwyczaj z czymś przyjemnym i miłym, to wywiera ogromny wpływ na zdrowie.

przytulanie

Przytulanie i jego tajemna moc

Oprócz tego, że przytulanie jest sposobem wyrażania uczuć wobec drugiej osoby, to wywiera duży wpływ na nasze zdrowie. Virginia Satir – psychoterapeutka – zajmująca się głównie terapią rodzin mówi, że:

„By przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie.
By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.
By się rozwijać, potrzeba dwunastu uścisków dziennie.”

Virginia Satir

Jak przytulanie wpływa na organizm człowieka?

Obniża poziom stresu

Gdy przytulamy się – przysadka mózgowa uwalnia oksytocynę (hormon miłości), który jest neurotransmiterem oddziałującym na układ limbiczny mózgu. Taki wyrzut oksytocyny zmniejsza poziom kortyzolu (hormon stresu). Dzięki temu przytulanie redukuje stres, odczuwany lęk i niepokój, zwiększając tym samym poziom samopoczucia i poczucia szczęścia.

Obniża ciśnienie krwi

Uwolniona przez przysadkę mózgową oksytocyna, wywiera również wpływ na pracę serca. Obniża jego rytm a tym samym ciśnienie krwi. Z badań wynika, że aby przytulanie przyniosła taki efekt, należy trwać w uścisku przez około 10-20 sekund.

Wzmacnia relacje

Wzajemne obejmowanie się wpływa także na wzmocnienie relacji pomiędzy partnerami. Wszystko oczywiście za sprawą wspomnianej już wcześniej oksytocyny, która nazywane jest także hormonem więzi. Znaczącą rolę odgrywa ona także w trakcie porodu i procesu karmienia piersią, ponieważ odpowiada za tworzenie więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Ponadto przytulanie powoduje, że zwiększa się poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości.

Zmniejsza poziom odczuwania trudnych emocji

Podczas przytulania wytwarzają się także endorfiny i serotonina, które w znaczący sposób zmniejszają poczucie lęku, smutku i bólu. Ma to duży wpływ na polepszenie samopoczucia i samooceny. 

Wpływ na rozwój dziecka

Przytulanie odgrywa kluczową rolę w rozwoju psychofizycznym dzieci. Tulenie noworodków i niemowlaków powoduje, że dzieci szybciej rosną, lepiej przybierają na wadze i chorują mniej w porównaniu z dziećmi pozbawionymi tej czułości. Ponadto dzieci, które są często przytulane, w przyszłości nie mają problemów z komunikowaniem się z innymi, są bardziej pewne siebie i potrafią mówić o swoich uczuciach, emocjach.

Pozytywny wpływ na zdrowie

Jak widać – przytulanie się wywiera duży wpływ na zdrowie. Jednak oprócz pozytywnego wpływu oddziaływania hormonów, warto wspomnieć, że przytulanie wpływa na układ odpornościowy (łagodniejsze infekcje). Dodatkowo wspomaga również leczenie depresji.


Kiedy przytulamy się do bliskiej osoby, to czerpiemy z tego dużo korzyści. Czynność ta nie jest czasochłonna, a dzięki niej zmniejszamy poziom stresu, polepszamy sobie samopoczucie i zacieśniamy więzi. Ważne jest również to, że nie musimy przytulać się do człowieka – takie same efekty niesie przytulanie się do czworonoga.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ