5 sposobów na poprawienie relacji w związku

Ze związkami międzyludzkimi jest tak, że trzeba o nie dbać i odpowiednio pielęgnować – dotyczy to zarówno związków małżeńskich, partnerskich, jak i relacji z przyjaciółmi. Jednak dziś będzie mowa o tych relacjach najbliższych ze współmałżonkami i partnerami.


Początki związków są zawsze piękne, wysoki poziom hormonu szczęścia powoduje, że człowiek potrafi unosić się metr nad ziemią, jednak przychodzi czas kiedy pojawiają się pierwsze kłótnie, które często wpływają na relacje (warto pamiętać, że konstruktywna kłótnia nie jest zła). Czasami wystarczy zwykłe, codzienne zabieganie, brak czasu, nadmiar obowiązków, by poczuć, że więź staje się słabsza. Co zrobić w takiej sytuacji? 

POPRAWIENIE RELACJI W ZWIĄZKU

PIĘĆ SPOSOBÓW NA POPRAWIENIE RELACJI W ZWIĄZKU

ROZMOWA I SŁUCHANIE

Podstawą każdego związku jest rozmowa, ale aby wpływała ona pozytywnie na relację pomiędzy ludźmi musi być efektywna. Co należy zrobić, aby dobrze rozmawiać? Przede wszystkim skoncentrować się na rozmówcy i słuchać. Uważne słuchanie to podstawowa cecha dobrej rozmowy, a każdy z nas ma potrzebę, aby druga osoba nas wysłuchała. Dlatego słuchajmy i nie przerywajmy, gdy bliska osoba do nas mówi, być może właśnie stara się podzielić z nami czymś ważnym. Jeżeli będziemy uważni podczas rozmowy i słuchali faktycznie tego, co współmałżonek/partner chce nam przekazać bez problemu zrozumiemy istotę wypowiedzi.

WSPÓLNY CZAS

Nie od dziś wiadomo, że dzięki wspólnie spędzonym chwilom zacieśniają się więzi. Być może w codziennym zabieganiu nie dysponujecie taką ilością czasu, aby wieczorem spokojnie usiąść, zjeść wspólną kolację i porozmawiać. Aby spędzać wspólnie czas nie trzeba szukać opiekunki dla dziecka, wystarczy wykonywać najzwyklejsze codzienne czynności razem. Nawet jeżeli jest to sprzątanie piwnicy, to jesteście razem, a bycie ze sobą wywiera pozytywny wpływ na relacje.

PRZYTULANIE

Przytulanie jest taką formą czynności, która wywiera  pozytywny wpływ na nasz organizm, samopoczucie zdrowie psychiczne między innymi redukując stres, ale przede wszystkim zacieśnia więzi. W końcu to tylko chwila, zaledwie parę sekund, aby podejść do współmałżonka i przytulić się.

PRZYJAŹŃ

Traktuj swojego współmałżonka jako najlepszego przyjaciela, dzięki temu stworzycie bardzo silny i współpracujący duet, dzięki czemu wzrośnie efektywność rozwiązywania wspólnych problemów oraz radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. 

TU I TERAZ

Zostaw za sobą to, co było kiedyś – zwłaszcza te momenty, kiedy w Waszym związku nie układało się tak, jak obydwoje byście sobie tego życzyli. Nie wspominaj tych chwil, kiedy buzowały w Was negatywne emocje – skoncentruj się na tym co jest tu i teraz. Nie trać niepotrzebnie energii na rozpamiętywanie tego, co negatywnego wydarzyło się w przeszłości, poświęć swoją energię na teraźniejszość.


O związek dwojga ludzi trzeba dbać i należy go pielęgnować, aby relacje i więzi prawidłowo się rozwijały i nie doświadczyły stagnacji. Na poprawę relacji nie warto czekać w nieskończoność, nic samo się nie stanie, dlatego najlepiej już dziś zrobić ten pierwszy krok, aby relacje pomiędzy Tobą, a Twoim partnerem były lepsze. A jeżeli Wasze relacje są dobre, to zawsze może być lepiej. Prawda? W końcu odpowiednie relacje i więzi w dużym stopniu wpływają na nasz samopoczucie oraz na to, czy potrafimy otwarcie rozmawiać o naszych uczuciach i emocjach.

Jestem psychologiem starającym się żyć uważniej. Staram się w przystępny i lekki sposób pisać o rozwoju dziecka, relacjach w rodzinie oraz uważnym życiu. Zdarza mi się poruszać trudne tematy, wzbudzające najróżniejsze emocje – ale nie przechodzę obojętnie obok człowieka potrzebującego pomocy.

Kamila A. Paszelke | Uważniej.pl

Jestem psychologiem starającym się żyć uważniej. Staram się w przystępny i lekki sposób pisać o rozwoju dziecka, relacjach w rodzinie oraz uważnym życiu. Zdarza mi się poruszać trudne tematy, wzbudzające najróżniejsze emocje - ale nie przechodzę obojętnie obok człowieka potrzebującego pomocy.