5 tekstów wartych uwagi

88

Jeszcze zanim rozpoczęłam studia psychologiczne interesowałam się psychologią dziecka i jego rozwojem. I przyznaję, że mam słabość do takich tematów, gdzie poruszane są kwestie rozwoju, jego wspomagania, a także czytania i mówienia o rzeczach, które wywierają mniejszy lub większy wpływ na kształtowanie się małego człowieka. 

I z przyjemnością czytam te blogi, gdzie mamy opowiadają o różnych aspektach macierzyństwa i rodzicielstwa. Dlatego właśnie dziś chciałabym pokazać 5 tekstów wartych uwagi, przy których warto się zatrzymać i poczytać.

5 tekstów wartych uwagi

Jak powiedzieć dzieciom, że nie wszystko mogą mieć.

Dziecko nie jest takie głupie i niedomyślne jak się nam wydaje. Już kilkulatki potrafią zrozumieć, że w portfelu może zabraknąć gotówki i poradzi, byś poszła po pieniądze „do bankomatu”. Potwierdzają to badania amerykańskich naukowców. W tym wieku związek przyczynowo-skutkowy praca=pieniądze jeszcze nie do końca jest rozumiany. Prędzej taki, że jak przyjedzie dziadek i babcia, to dostana parę złotych na słodycze (lub słodycze). Jednak to właśnie od najmłodszych lat powinno się powoli, na tyle na ile rozumieją, wdrażać dzieci w kwestie finansów. Kluczem jest bycie otwartym i szczerym.

Monika Kiljański z Konfabula.pl

Czy mówić dziecku o śmierci, wypadku, chorobie?

(…) dzieci są o wiele mądrzejsze niż nam się wydaje. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że to właśnie dzieci są najlepszymi i najbardziej bacznymi obserwatorami tego, co się dzieje. One widzą, że mama płacze po kątach, babci czy dziadka nie ma długi czas, a ktoś bliski wygląda inaczej niż zawsze. Nie wolno tego lekceważyć, jeśli dziecko nie będzie wiedziało co się dzieje, może pomyśleć, że to przez jego zachowanie ktoś bliski nie przychodzi go odwiedzać.

Justyna z Mamaju.pl

Motoryka mała, jak ją wspierać podczas codziennych zabaw?

Rozwój motoryki jest ważny, bardzo ważny dla prawidłowej sprawności fizycznej. Powinien przebiegać bez zakłóceń ponieważ jest podstawą do nauki takich rzeczy jak pisanie, czytanie czy orientacja w przestrzeni oraz koncentracji. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na to w jaki sposób rozwija się motoryka naszego dziecka i zauważyć moment, w którym wymaga wsparcia.

Marta z Dzieciorka.pl

Chustowanie, czyli noszenia dziecka w chuście

Ciało do ciała. Zapach, dotyk, kosmos. Dla nas i dla Ami. Kołysanie, czasem pot, bliskość, nasze głosy. Bicie serca.

Mam wrażenie, że chustowanie nauczyło mnie (albo pozwoliło mi) patrzeć na dziecko i jego potrzeby nie oczami a sercem. Z praktycznego punktu widzenia też dostrzegam same plusy. Zdecydowaną większość obowiązków w domu można zrobić mając dzidziusia najbliżej jak się da przy sobie i to bez względu na to czy śpi czy nie. Dziecko jest cały czas kołysane, masowane. Widzi świat naszymi oczyma. Ciekawi się tym co robię, ogląda, słucha. Nie wgapia się biernie w sufit.

Joanna z Macierzyństwo z pasją – Mynio.pl

Bawimy się w emocje – zabawki rozwijające inteligencję emocjonalną

(…) emocje odgrywają ważną rolę w życiu każdego człowieka, one odzwierciedlają stosunek jednostki do ludzi, a także do samego siebie.  Dlatego warto zadbać o ich rozwój, a jak wiadomo w przypadku dzieci – przez zabawę.

Wiola Skawińska z Ma i Lu


Mam nadzieję, że wśród poleconych tekstów znajdziecie coś dla siebie. Zachęcam Was też do przejrzenia pozostałych tekstów Blogerek, być może znajdziecie coś, co Was zainteresuje lub zainspiruje.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Uważniej.pl używa plików cookies (ciasteczek). Więcej na ten temat przeczytasz w polityce prywatności. Dopiero po włączeniu ciasteczek strona będzie w pełni funkcjonalna. AKCEPTUJ PRZECZYTAJ

UA-105999560-1