Blue Monday to prawda czy mit?

279 views

Pewnie niejednokrotnie usłyszysz dzisiaj o Blue Monday, czyli najbardziej depresyjnym poniedziałek w roku.

Czy tak jest faktycznie? Czy trzeci poniedziałek nowego roku jest najbardziej depresyjnym dniem w roku? I czy poniedziałek musi naprawdę przywoływać złe skojarzenia?

Historia Blue Monday

Twórcą teorii Blue Monday – czyli o najbardziej depresyjnym dniu w roku – jest Cliff Arnall (Uniwersytet Cardiff), który w 2004 roku został poproszony o pomoc w obliczeniu najlepszego dnia na rezerwację wycieczki. W ten oto sposób stworzył równanie, na które składały się trzy czynniki:

  • meteorologiczne;
  • psychologiczne (np. niski poziom motywacji, konieczność podjęcia działania, niedotrzymanie postanowień noworocznych);
  • ekonomiczne (np. wynagrodzenie, debet).

W – pogoda
D – debet/dług

d – wynagrodzenie
T – czas od Bożego Narodzenia
Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych
M – niski poziom motywacji
Na – poczucie konieczności podjęcia działań

Jednak w stworzonym przez Arnalla wzorze nie było żadnej metodologii naukowej. Była to strategia marketingowa biura turystycznego Sky Travel, która miała przyczynić się do większej sprzedaży wycieczek. To właśnie specjaliści  od marketingu nazwali najlepszy dzień na rezerwację wycieczki – najbardziej depresyjnym dniem w roku. Arnall nie sądził, że jego teoria zostanie, aż tak przyjęta przez społeczeństwo. Neurolog – Bean Burnett – wykazał, że teoria o najbardziej depresyjnym dniu w roku może mieć negatywny wpływ na osoby chorujące na depresję. Jak wiadomo, czas trwania choroby wcale nie jest krótki. Cliff Arnall dostrzegł szkodliwość całej teorii związanej z Blue Monday i w 2018 roku stworzył kampanię, której zadaniem było obalenie mitu o najbardziej depresyjnym poniedziałku w roku.

Czujesz się dzisiaj gorzej?

Każdy z nas ma prawo do gorszego dnia. Być może Twój – jest właśnie dzisiaj. Jedno jest pewne – nie ma czegoś takiego jak najbardziej depresyjny dzień w roku. W naszym życiu zdarzają się różne sytuacje, które wywierają na nas określony wpływ, w tym także na nasze samopoczucie. A jeżeli mimo wszystko czujesz się dzisiaj gorzej, to zastanów się nad tym, czy przypadkiem nie jest to efekt placebo lub samospełniające się proroctwo? Jedno jest pewne – niezależnie od tego, z jakiego powodu czujesz się dzisiaj gorzej – bądź dla siebie dobra i empatyczna.


Niestety poniedziałki często nie wzbudzają pozytywnych emocji, ale czy tak musi być? Zajrzyj w głąb siebie i zastanów się nad tym, co takiego dzieje się w poniedziałek, że za nim nie przepadasz lub wywołuje on złe skojarzenia. I zastanów się nad tym, co możesz zrobić, aby ten dzień był po prostu lepszy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ